Start Aktualności XXIII DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
XXIII DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
wtorek, 22 sierpnia 2023 13:20

W niedzielę 20 sierpnia w Rudniku Wielkim (pow. częstochowski) odbyły się XXIII Dożynki Województwa Śląskiego. Doroczne dożynki to czas, w którym rolnicy świętują z okazji zakończonych żniw i zebrania płodów ziemi. Święto plonów jest również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego mieszkańców gminy i powiatu oraz niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego regionu.

 

Tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów rozpoczęło się polową Mszą Świętą dziękczynną w intencji rolników, którą odprawił Ks. Biskup Antoni Długosz - Biskup Senior Archidiecezji Częstochowskiej. Po mszy nastąpiła ceremonia powitalna, część oficjalna i artystyczna dożynek. W trakcie uroczystości wręczone zostały „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Oprócz tradycyjnych obrzędów dożynkowych nie zabrakło wielu atrakcji: prezentacji koron dożynkowych z gmin województwa śląskiego, stoisk instytucji rolniczych, samorządowych, stowarzyszeń oraz Kół Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami oraz rękodziełem ludowym.

Na scenie zaprezentowały się: zespoły ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich, artyści znani z telewizyjnych programów rozrywkowych: Kinga Kipigroch i Jacek Miernikiewicz oraz folkowa „Kapela Górole”. Dodatkową atrakcją było gotowanie z Remigiuszem Rączką wraz z Rybacką Lokalną Grupą Działania „Jurajska Ryba”.

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj38
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1780
mod_vvisit_counterW tym miesiącu8323
mod_vvisit_counterOd poczatku1639895

Aktualnie: gości 4, 
botów 1 połączonych
Dzisiaj: Lip 13, 2024
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!