Start Aktualności BARBÓRKA 2020 W KATOWICACH
BARBÓRKA 2020 W KATOWICACH
poniedziałek, 07 grudnia 2020 14:45

4 grudnia tradycyjnie świętowana jest barbórka, w Polsce nazywana również Dniem Górnika.. To tradycyjne święto górnicze, obchodzone w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.


 

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Obchody święta patronki górników od dziesięcioleci przebiegały według ustalonego rytmu. W tym roku sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że konwencja obchodów uległa zmianie i z tradycyjnej przeszła w wirtualną. Zwieńczeniem obchodów była wirtualna, interaktywna Biesiada Górnicza.

W spotkaniu online wzięli udział członkowie Zarządu Powiatowego  PSL w Katowicach oraz zaprzyjaźnieni przedstawiciele i partnerzy z branży górniczej. Dodatkową atrakcją było wręczenie prezesowi PSL w Katowicach Leszkowi Boniewskiemu Dyplomu Uznania za 35-letnią pracę w górnictwie, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN !

,,Wiek emerytalny po to jest nam dany, by realizować niespełnione plany więc nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia, tylko łykać życie i się delektować”.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj76
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1594
mod_vvisit_counterW tym miesiącu6991
mod_vvisit_counterOd poczatku1589338

Aktualnie: gości 1, 
botów 1 połączonych
Dzisiaj: Lut 27, 2024
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!