Start Aktualności UROCZYSTE OBCHODY DNIA ŁAWNIKA
UROCZYSTE OBCHODY DNIA ŁAWNIKA
niedziela, 17 czerwca 2018 11:01

15 czerwca br. w Sali Sejmu Śląskiego odbyły się uroczyste obchody Dnia Ławnika zorganizowane przez Prezydium Rady Ławniczej przy Sądzie Okręgowym w Katowicach.

 

Było to znaczne wydarzenie w woj. śląskim ponieważ było obchodzone po raz pierwszy w tak prestiżowym miejscu.

 

,,Tego typu wydarzenia nie tylko nas integrują, ale też wskazują nasze główne cele, czyli reprezentowanie wszystkich ławników w sądzie oraz podnoszenie poziomu ich pracy” – przywitała przybyłych gości Elżbieta Motyka, przewodnicząca Rady Ławniczej przy Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O randze sali Sejmu goszczącej uczestników uroczystości przypomniał wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka. Powstała w 1929 r. aż do wybuchu II wojny światowej, świadczyła o sile polskości tego gremium. Obecna sala plenarna budynku parlamentarnego przy ul. Wiejskiej w Warszawie była wzorowana na tej w Katowicach.

W imieniu prezydenta Katowic list gratulacyjny odczytał wiceprezydent miasta Mariusz Skiba. Następnie głos zabrał sędzia Adam Chmielnicki, który w imieniu prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach pogratulował wszystkim ławnikom z okazji ich święta.

Krótkie szkolenie dla ławników przeprowadził dr hab. profesor Uniwersytetu Śląskiego z Katedry Prawa Karnego i Procesowego pan Jarosław Zagrodnik.

Na zakończenie głos zabrał Leszek Boniewski – I wiceprzewodniczący Rady Ławniczej przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, który podziękował panom Adamowi Chmielnickiemu i Jarosławowi Zagrodnikowi za wspaniałe merytoryczne wykłady. Podziękował również wszystkim ławnikom i zaproszonym gościom za liczny udział w Obchodach Dnia Ławnika i zainteresowanie działalnością sędziego społecznego.

,,Chciałem również podkreślić, że ławnik jest osobą niezawisłą podlegającą tylko Konstytucji RP i jej ustawom. Orzekając i podpisując wyrok musi kierować się swoim sumieniem i własnym zdobytym przez lata doświadczeniem” – powiedział Boniewski.

Wyraził nadzieję, że Obchody Dnia Ławnika wejdą na stałe do programu i spotkamy się na drugi rok w tym samym miejscu. Potem zaprosił wszystkich na mały poczęstunek i rozmowy w kuluarach. Uroczystości uświetnił występ Zespołu „Koła Miłośników Śląskiej Pieśni” z Ligoty.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj107
mod_vvisit_counterW tym tygodniu478
mod_vvisit_counterW tym miesiącu6732
mod_vvisit_counterOd poczatku1094987

Aktualnie: gości 6 połączonych
Dzisiaj: Mar 25, 2019
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!