Start Aktualności Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński z wizytą w Wojskowych Zakładach Mechanicznych S.A. w Siemianowicach Śląskich
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński z wizytą w Wojskowych Zakładach Mechanicznych S.A. w Siemianowicach Śląskich
niedziela, 14 lipca 2013 09:18

W sobotę dnia 13.07.2013 r. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński odwiedził Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, gdzie produkowany jest Rosomak – kołowy transporter opancerzony. Dzień wcześniej w Warszawie podpisano umowy z fińskim koncernem zbrojeniowym Patria, zgodnie z którymi licencję na produkcję w Polsce tych transporterów przedłużono o 10 lat.

Podpisanie wszystkich umów biznesowych odbyło się 12 lipca 2013 r. w obecności wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana i ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.

Uczestniczący w sobotnim spotkaniu w Siemianowicach wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak podkreślił, że umowa daje także dużą elastyczność w zawieraniu kontraktów eksportowych. Wcześniej eksport mógł być realizowany tylko do siedmiu krajów, które nie były zainteresowane Rosomakiem.

- Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli MG oraz MON udało się wynegocjować licencję na produkcję i sprzedaż pojazdów Rosomak oraz prawo do ich modyfikacji i modernizacji w Polsce na kolejne 40 lat – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Piechociński ocenił, że przedłużenie produkcji Rosomaka w Siemianowicach Śląskich oraz elastyczne możliwości eksportu transporterów to świetne wiadomości dla siemianowickich zakładów i ich kooperantów. Wyliczono, że dzięki produkcji Rosomaka pracę ma ok. 4 tys. osób, z czego ok. 500 w Siemianowicach, a pozostała część w firmach kooperujących w całej Polsce.

Wojsko Polskie posiada 570 Rosomaków, kolejne 117 ma powstać do końca 2013 r. Stanowią one wyposażenie dwóch brygad zmechanizowanych w Szczecinie i Międzyrzeczu oraz Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jak podał MON, do 2018 r. Wojska Lądowe mają otrzymać kolejnych 307 pojazdów, które trafią m.in. do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Oprócz Polski, która jest największym użytkownikiem AMV, wozy te wybrały: Finlandia, Chorwacja, Słowenia, RPA, Szwecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W wizycie udział wzięli również członkowie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego PSL woj. śląskiego Leszek Boniewski i Bogdan Surowiec.

Z Siemianowic Śląskich wicepremier udał się do siedziby Zarządu Wojewódzkiego PSL z w Katowicach  by spotkać się z ratownikami górniczymi i z działaczami Stronnictwa.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj54
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1605
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4111
mod_vvisit_counterOd poczatku1076958

Aktualnie: gości 9 połączonych
Dzisiaj: Sty 18, 2019
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!