Start Aktualności Rok 2013 na Śląsku rokiem kardynała Augusta Hlonda
Rok 2013 na Śląsku rokiem kardynała Augusta Hlonda
niedziela, 06 stycznia 2013 12:13

W związku z ogłoszeniem przez Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego roku 2013 rokiem ks. kard. Augusta Hlonda  w dniu 05.01.2013 r. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbyła się w historycznie pierwszej Katedrze uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wiktora Skorca.

 

Podczas sobotniej, wieczornej mszy abp Skworc dziękował za tę inicjatywę. W homilii wspominał ingres Hlonda pełniącego od 1922 roku funkcję administratora diecezji śląskiej.

Kardynał Hlond był wybitnym Górnoślązakiem, pierwszym biskupem diecezji katowickiej, prymasem Polski w latach 1926-1948.

Uroczystość ta odbyła się 3 stycznia 1926 r. w ówczesnej katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła. Metropolita opisywał też ceremonialną drogę Hlonda koleją na ingres z Oświęcimia; wskazał m.in., że witający nowego biskupa na dworcu w Katowicach ówczesny marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny zaakcentował radość z faktu, że "Polak jest biskupem na polskim Śląsku".

W uroczystej mszy św. wzięli udział: Andrzej Gościniak – przewodniczący sejmiku województwa śląskiego, wicemarszałek województwa - Aleksandra Gajewska-Przydryga, wiceprezydent miasta Katowice - Krystyna Siejna, prezesi Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego – Zygmunt Pawłowski i Jerzy Mańka, oraz członkowie prezydium Zarządu Wojewódzkiego PSL woj. śląskiego – Leszek Boniewski i Tomasz Żabiński.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1669
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2441
mod_vvisit_counterW tym miesiącu5802
mod_vvisit_counterOd poczatku1141721

Aktualnie: gości 13 połączonych
Dzisiaj: Wrz 18, 2019
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!