Start Aktualności 79. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
79. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
wtorek, 04 września 2018 16:27

Jak co roku 1 września br. w Pszczynie obchodzono rocznicę wybuchu II Wojny Światowej - jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii świata. W związku z tym wydarzeniem odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów poległych we wrześniu 1939 r.

 

Uroczystości związane z obchodami 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz wojenny "Pod Trzema Dębami" w parku pszczyńskim. To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę. Po okolicznościowych przemówieniach w których w imieniu przewodniczącego Sejmiku woj. śląskiego Stanisława Gmitruka głos zabrał jego przedstawiciel kolega Leszek Boniewski pod pomnikiem złożono kwiaty i znicze.

 

Utwór "Biały Krzyż" podczas wydarzenia wykonała wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Agata Dyrda, natomiast członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali salwę. Uroczystość uświetniła także orkiestra dęta KWK Pniówek z Pawłowic.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj367
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3477
mod_vvisit_counterW tym miesiącu11011
mod_vvisit_counterOd poczatku1124352

Aktualnie: gości 21 połączonych
Dzisiaj: Cze 20, 2019
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!