Start Aktualności Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach
niedziela, 12 listopada 2017 09:42

99 lat temu po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji 11 listopada br. na Śląsku jak i w całym kraju obchodzone było Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

 

We mszy uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Sejmiku Województwa, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, komendantów i dowódców policji, straży pożarnej, wojska, straży granicznej, harcerzy, szkół. Przybyli mieszkańcy. Po mszy św. uroczyście przemaszerowano na plac Bolesława Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się główna część obchodów. W hołdzie bohaterom odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagi na maszt. Odbył się apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem oraz defilada. W imieniu Zarządu Wojewódzkiego PSL woj. śląskiego wiązankę pod pomnikiem złożył członek prezydium Leszek Boniewski.

 

Po zakończeniu części oficjalnej na sąsiednim placu Sejmu Śląskiego można było zobaczyć wystawę sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, w tym wozów strażackich i policyjnych, robota Straży Granicznej służącego do wykrywania niewybuchów. Dodatkowo można było postrzelać z karabinu laserowego czy odbić swoje linie papilarne przy stoisku policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego i spróbować wojskowej grochówki.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj377
mod_vvisit_counterW tym tygodniu377
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4782
mod_vvisit_counterOd poczatku1348316

Aktualnie: gości 7 połączonych
Dzisiaj: Sty 22, 2022
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!