Start Aktualności 95. Rocznica powitania Wojska Polskiego na Górnym Śląsku
95. Rocznica powitania Wojska Polskiego na Górnym Śląsku
wtorek, 27 czerwca 2017 14:24

W niedzielę 25 czerwca 2017 r. na upamiętnienie 95. Rocznicy powitania Wojska Polskiego na Górnym Śląsku w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się msza św. pod przewodnictwem JE abpa Damiana Zimonia.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Wojciecha Korfantego, gdzie złożyli kwiaty. Wśród uczestników była również delegacja Zarządu Wojewódzkiego PSL woj. śląskiego w osobach: Ewa Paszyńska, Henryk Polowczyk i Leszek Boniewski. W programie niedzielnych obchodów 95-lecia znalazł się też finisaż wystawy „Wojsko Polskie w dokumentach i fotografii” w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, rekonstrukcja historyczna powitania wojska, musztra paradna, koncert i wspólne śpiewanie pieśni wojskowych, patriotycznych i powstańczych. Uroczystości zorganizował zarząd woj. śląskiego, samorząd Świętochłowic i Związek Górnośląski.

95 lat temu, 20 czerwca 1922 r., Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego przejęło część Górnego Śląska przyznaną Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów. Ziemie te wróciły do Polski w wyniku plebiscytu i III Powstania Śląskiego. Do historii przeszło powitanie polskich oddziałów na moście w Szopienicach.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj55
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2693
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3116
mod_vvisit_counterOd poczatku1567467

Aktualnie: gości 5, 
botów 1 połączonych
Dzisiaj: Gru 09, 2023
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!