Start Aktualności 3 MAJA - OBCHODY ŚWIĘTA NARODOWEGO W KATOWICACH
3 MAJA - OBCHODY ŚWIĘTA NARODOWEGO W KATOWICACH
czwartek, 04 maja 2017 09:41

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

 

 

Tegoroczne obchody Święta 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w katowickiej archikatedrze, pod przewodnictwem metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca.
Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego. Tutaj orkiestra odegrała hymn państwowy. Po przemówieniu wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka odbyły się: uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów. W imieniu Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego woj. śląskiego wiązankę pod pomnikiem złożył katowicki prezes PSL Leszek Boniewski.

Po części oficjalnej odbyła się uroczysta defilada z udziałem pocztów sztandarowych, służb mundurowych oraz orkiestr. Następnie przyszła kolej na paradę z udziałem Orkiestry Dętej Katowice, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Uroczystości trzeciomajowe zakończył występ artystyczny zespołu regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic – zeszłorocznych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj324
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3434
mod_vvisit_counterW tym miesiącu10968
mod_vvisit_counterOd poczatku1124309

Aktualnie: gości 33 połączonych
Dzisiaj: Cze 20, 2019
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!