Start Aktualności Obchody 25-lecia działalności Zakonu Maltańskiego na Śląsku
Obchody 25-lecia działalności Zakonu Maltańskiego na Śląsku
wtorek, 14 czerwca 2016 13:42

W minioną niedzielę 12 czerwca w Katowicach na panewnickiej  Kalwarii świętowali Maltańczycy, Podhalanie oraz ratownicy górniczy. Obchody rozpoczęły się od polowej Eucharystii pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca.

Jedną z intencji Mszy św. była modlitwa za ratowników-górniczych, maltańskich i morskich oraz zbiórka na nowy ambulans tak bardzo potrzebny w trudnej pracy ratowników medycznych.

Zakon Maltański poza działaniami na polu charytatywnym rozwija na terenie Śląska struktury medyczne Pomocy Maltańskiej. Największym sprawdzianem postawy maltańskiej wobec tragedii ludzkiej było przeprowadzenie akcji niesienia pomocy w czasie katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w dniu 28 stycznia 2008 roku. Trzeba też wspomnieć, iż medycznie zabezpiecza wiele uroczystości. Zakon Maltański jest obecny na Śląsku od 1991 roku. Czynnie wpisuje się w pomoc ubogim realizując dewizę zakonu – obrona wiary i pomoc potrzebującym.

Po Eucharystii wszyscy mogli wziąć udział w operze góralskiej. Powstałe przed pięciu laty dzieło po raz pierwszy zostało wystawione w Katowicach. ,,Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” to czteroaktowe widowisko artystyczne, w którego realizację zaangażowali się artyści regionalni oraz członkowie amatorskich zespołów góralskich. Na specjalne zaproszenie Zakonu Maltańskiego i Związku Podhalan w uroczystości udział wzięli członkowie kierownictwa PSL woj. śląskiego dr Adam Stach i Leszek Boniewski.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj57
mod_vvisit_counterW tym tygodniu641
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3103
mod_vvisit_counterOd poczatku1218144

Aktualnie: gości 2 połączonych
Dzisiaj: Maj 26, 2020
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!