Start Aktualności Dyskusja o sytuacji w polskim górnictwie
Dyskusja o sytuacji w polskim górnictwie
piątek, 22 stycznia 2016 16:27

Siedziba Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego w Katowicach była miejscem, gdzie 21 stycznia br.

Gwarkowie zorganizowali panel dyskusyjny o sytuacji w krajowym górnictwie pod hasłem "Co się dzieje z polskim górnictwem węgla kamiennego!?"

Spotkanie moderowane było przez prof. dr hab. inż. Józefa Dubińskiego, a panelistami byli:

prof. dr hab. inż. Bronisław Barchański (AGH), prof. dr hab. inż. Marian Turek (GIG), prof. ATH dr hab. Józef Myrczek, dr inż. Jacek Korski, dr inż. Jerzy Markowski. Dr Jerzy Markowski przekonywał, że ceny węgla nie pójdą w górę, bo na świecie nieubłaganie tanieje ropa i będzie tanieć "aż do poziomu efektywności w USA". Wzrost wydajności kopalń wymaga pieniędzy, ale niestety zmarnowaliśmy koniunkturę. Plusem jest pierwsza od lat deklaracja polityczna rządu, że węgiel będzie podstawą gospodarki w Polsce do 2050 r. Sceptycznie oceniano przydatność takich modeli branży, które mogły sprawdzać się w dobrych latach: - Szansa na konglomerat koksownictwo - węgiel - metalurgia już więcej się w Polsce nie powtórzy - prognozował przewodniczący Rady Nadzorczej JSW prof. Józef Myrczek, opisując trudności swej spółki. Do konsolidowania sektora przekonywał natomiast prof. Marian Turek, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz pełnomocnik naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, który przypomniał, że punktem wyjścia reform po 1989 r. było kompletne rozbicie i rozdrobnienie konkurujących ze sobą kopalń.

Osią dyskusji stał się wykład prof. Bronisława Barchańskiego, członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, pierwszego Polaka odznaczonego niedawno prestiżowym medalem im. Agricoli, który zaproponował waleczne i bardziej optymistyczne podejście do problemów branży. Ostro skrytykował ideologię obrońców klimatu, której ofiarą stał się węgiel. W refleksji po nagrodzonej brawami przemowie prof. Barchańskiego do swoistego rachunku sumienia wezwał środowisko dr Jerzy Markowski: - Jak często byliśmy nielojalni wobec wiedzy, a za to lojalni wobec powiązań personalnych? I tym zniszczyliśmy polskie górnictwo - podsumował. W spotkaniu udział wzięli członkowie Bractwa Gwarków a zarazem członkowie ZP PSL w Katowicach Edmund Lasłowski, Józef Laksa i Leszek Boniewski.

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj341
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3451
mod_vvisit_counterW tym miesiącu10985
mod_vvisit_counterOd poczatku1124326

Aktualnie: gości 23 połączonych
Dzisiaj: Cze 20, 2019
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!